DLACZEGO KOBIETY SĄ BARDZIEJ NARAŻONE NA NIEDOBORY ŻELAZA

Artykuły

czytania.

Niedobory żelaza u kobiet to powszechny problem❗

Mimo, że organizm ludzki wytworzył mechanizmy oszczędzające żelazo, to jego niedobór ciągle pozostaje jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na świecie. 🧐🤔

Dane te potwierdzają badania, wskazujące, iż najczęstszym sprawcą schorzeń, które wywołane są niedoborami jest właśnie niedobór żelaza, a płeć piękna należy do grupy największego ryzyka❗

W jaki sposób tracimy żelazo?❓
🔸z potem;
🔸z moczem;
🔸z kałem ;
🔸ze złuszczającym się naskórkiem.

Co prawda u mężczyzn straty żelaza są większe i sięgają 1 mg, natomiast u kobiet 0,8 mg. Jednak ze względu na dodatkowy czynnik powodujący straty – krwawienia miesiączkowe, całkowite zapotrzebowanie na żelazo jest wyższe u kobiet. W związku z tym uśrednione straty żelaza u kobiet sięgają 2 mg/dzień.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym straty żelaza w organizmie jest aktywność fizyczna. Tak więc kobiety uprawiające sport wyczynowo są szczególnie narażone na straty żelaza, a zapotrzebowanie na ten składnik jest wówczas 30-70% wyższe↗️ niż u kobiet nieuprawiających sportu.

Tak więc pamiętaj – wzmożona aktywność fizyczna 🚴‍♂️🏋️‍♂️🏄‍♂️ poza zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na energie i składniki odżywcze generuje również większe zapotrzebowanie na składniki mineralne!

Dietetyk – Ewa Karpęcka

Ewa Karpęcka-Gałka

Dietetyk sportowy i kliniczny, działający w branży od 2015 roku. Doktorantka na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz pełna optymizmu pasjonatka zdrowego stylu życia. Za główny cel we współpracy ze swoimi podopiecznymi przyjmuje stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Założycielka firmy Zdrowe Podejście – Dietetyk Ewa Karpęcka – Gałka.

Może Cię zainteresować:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do mnie!

Zgoda Rodo

5 + 1 =