Jak powstają plany żywieniowe?

Artykuły

czytania.

Narzędzia w pracy dietetyka – program dietetyczny

Zastanawialiście się kiedyś jak tworzone są Wasze indywidualne plany żywieniowe? Skąd pozyskuje informacje o wartości odżywczej i ilości kalorii danych produktów i posiłków? A co więcej jak to wszystko później odpowiednio przenieść i stworzyć estetyczny dokument, który trafia do Was na wskazany adres e-mail?

Wróćmy do czasów studenckich i trochę się pośmiejmy…

Nigdy nie zapomnę tych lat, kiedy to na pierwszych studiach kazano nam przepisywać  i wprowadzać dane do excelka z książki o tytule „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”, aby odpowiednio obliczyć kaloryczność oraz zawartość składników odżywczych dla potraw przewidzianych w jadłospisie. Myślę, że niejeden student dietetyki wspomina te czasu z grymasem na twarzy. Jak zapewne się domyślacie o błąd było bardzo łatwo. Co więcej z praktyką nie miało to zupełnie nic wspólnego.

Jak jest obecnie?

Praktyka wygląda o wiele przyjemniej. Korzystam na co dzień z programu, który gwarantuje mi dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Takim programem jest komputerowy program dla dietetyków Aliant, do układania i analizy jadłospisów. Towarzyszy mi on odkąd rozpoczęłam pracę z pacjentami, nie pracując jeszcze na własny rachunek. Jaka jest moja opinia na temat programu Aliant?

To właśnie dzięki programowi dietetycznemu Aliant powstają wasze plany żywieniowe. Dane dotyczące zawartości składników odżywczych są na bieżąco aktualizowane zgodnie z bazami składników odżywczych (dostępne są również bazy zagraniczne). Istnieje też możliwość samodzielnego dodawania produktów rynkowych, dzięki czemu jestem w stanie dokładnie przeanalizować Wasze dzienniczki żywieniowe.

W przygotowywanych planach mogę oznaczać składniki, które nie są przez Was lubiane bądź są alergenami. U osób aktywnych lub sportowców oznaczenie dni treningowych pomaga mi w zaplanowaniu posiłków około-treningowych.

Zawsze dbam o uwzględnienie wskazanych przez Was na wizycie wstępnej preferencji. Dopasowuje plan do Waszego stylu życia i planu dnia. Uwzględniam aktywność fizyczną i jednostki chorobowe. Każdy plan jest inny i dopasowany do Waszych potrzeb.

Jeśli masz jakieś pytania – śmiało!

Wpis powstał we współpracy z Kalkulatorem Dietetycznym – ALIANT.

Ewa Karpęcka-Gałka

Dietetyk sportowy i kliniczny, działający w branży od 2015 roku. Doktorantka na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz pełna optymizmu pasjonatka zdrowego stylu życia. Za główny cel we współpracy ze swoimi podopiecznymi przyjmuje stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Założycielka firmy Zdrowe Podejście – Dietetyk Ewa Karpęcka – Gałka.

Może Cię zainteresować:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do mnie!

Zgoda Rodo

12 + 8 =